LCP Properties, jeden z czołowych inwestorów i deweloperów na polskim rynku parków handlowych intensyfikuje działania w zakresie drugiej gałęzi swojego biznesu – rozwoju magazynów SBU (Small Business Unit) pod marką Multipark.
Aktualnie w portfelu funkcjonują dwa projekty tego typu: Zabrze i Bydgoszcz (faza I). Ponadto LCP otrzymało pozwolenie na użytkowanie trzeciego z nich – Bydgoszcz (faza II). Firma przygotowuje się również do budowy kolejnego SBU oraz sfinalizowała niedawno zakup działki pod jeszcze jeden projekt tego typu, który wystartuje w 2024 roku. Co więcej, w przypadku Multipark Bydgoszcz, LCP podpisało trzy nowe umowy najmu, na odpowiednio 600 m kw., 300 m kw. oraz 1.600 m kw.
Portfolio obiektów
W skład portfela magazynowo logistycznego LCP Properties pod marką Multipark wchodzą aktualnie trzy budynki SBU w Zabrzu, o łącznej powierzchni najmu 6.000 m kw. oraz jeden budynek w Bydgoszczy faza I (2.000 m kw.). Drugi bydgoski SBU (ok. 3.000 m kw.) w ostatnim czasie otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Ponadto bydgoski Multipark, jako jedyny w portfelu firmy oferuje także powierzchnie magazynowe w tradycyjnej formule „big box”, o łącznej powierzchni niemal 27.000 m kw.
W Multipark Bydgoszcz podpisane zostały trzy nowe umowy najmu. Pierwszym z nowych najemców, który właśnie wprowadził się do tej lokalizacji na łącznie dwa moduły SBU tj. 600 m kw. jest Schiessl Polska – dystrybutor szerokiej gamy produktów z zakresu chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła i czynników chłodniczych. Druga umowa dotyczy firmy MSU Rental, zajmującej się kompleksową obsługą firm w zakresie wynajmu oraz serwisowania odzieży roboczej i ochronnej. Firma ta wynajęła jeden moduł w SBU – tj. 300 m kw. Natomiast najnowszym najemcą w dużym magazynie typu „big box” kompleksu został jeden z operatorów z branży logistycznej, który wynajął łącznie ponad 1.600 m kw.
Plany inwestycyjne
Co więcej, w najbliższym czasie LCP rozpocznie budowę kolejnych dwóch budynków SBU w nowej lokalizacji (łącznie ok. 5.000 m kw.). Firma sfinalizowała także zakup działki pod jeszcze jeden, nowy projekt tego typu, który wystartuje w 2024 roku.
– Patrząc na zapytania, które otrzymujemy widać wyraźnie, że model magazynów SBU sprawdza się doskonale w przypadku mniejszych sklepów internetowych, start-upów czy też operatorów logistycznych, dla których wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie dodatkowych lokalnych powierzchni magazynowych. Nasz cel to otwarcie magazynów SBU w każdym z dawnych 49 województw, w przeciągu najbliższych kilku lat. To zaś oznacza ok. 350.000 m kw. nowoczesnej powierzchni dla prężnie rozwijającego się rynku małych i średnich przedsiębiorstw, które są kołem napędowym polskiej gospodarki – skomentowała Magdalena Kowalewska, COO, LCP Properties w Polsce.
SBU to budynki modułowe jedno lub dwukondygnacyjne o wielkości do 5.000 m kw. powierzchni najmu każdy (w ramach jednego SBU może powstać kilka takich budynków). Są to obiekty wielofunkcyjne, umożliwiają prowadzenie działalności usługowej, handlowej, wystawienniczej i magazynowej. Budowane są dogodnych lokalizacjach miast o wielkości minimum 100.000 mieszkańców, przy głównych trasach przejazdowych, w otoczeniu przemysłowym lub handlowym. Parkingi z miejscami postojowymi w bezpośrednim sąsiedztwie wejść do modułów, pozwalają na sprawne prowadzenie działalności i operacji logistycznych jak i magazynowych.