Sztuczna inteligencja bardzo szybko została zaadoptowana przez sieci handlowe do codziennej działalności. Dla zdecydowanej większości firm AI stanowi dziś kluczowy element w określaniu planów oraz kierunków rozwoju w ramach strategii omnichannel. O tym jak retailerzy mogą korzystać z rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję opowiadają redakcja Omnichannelnews.pl eksperci z firm: Sportano.pl, Strix i Ergonode.
Grzegorz Kupidura, Chief Technology Officer, Sportano.pl
– W nowoczesnym koncepcie, takim jakim jest Sportano, nie ma mowy o nie sięganiu po potencjał rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją. AI w tworzeniu treści dla e-commerce jest dziś potężnym i bardzo często wykorzystywanym narzędziem. Począwszy od tłumaczeń, przez opisy produktów, wizualizacje, generowanie zdjęć po automatyzację generowania powtarzających się treści wewnątrz narzędzia do zarządzania informacją produktową typu PIM.
W kontekście sprzedaży w formule omnichannel AI staje się istotnym elementem dla koncepcji tzw. “endless aisle” – umożliwia wdrożenie znanych choćby z konceptu Sportano.pl kiosków samoobsługowych, które dostarczają klientom pełną ofertę, łącząc kanały sprzedaży offline i online. AI umożliwia również innowacje, takie jak rozpoznawanie produktów przez obraz, nie tylko po kodach, ułatwiając proces self-checkout.
Na co warto zwrócić uwagę w polskiej branży retail? W pełni samoobsługowe sklepy, jak Żabka Nano, pokazują, jak AI może mieć znaczący wpływ na całą branżę detaliczną. Ponadto, rozwiązanie takie jak smart shelves pozwala rozpoznać dostępność produktu na żywo, już w momencie umieszczenia go w koszyku. Podobne rozwiązania będą się upowszechniać na styku świata handlu detalicznego z technologią.
Katarzyna Sokół-Borek, Customer Success Director, Strix
– Mechanizmy AI zrewolucjonizowały dotychczasowy świat i należy przyznać że jest to bardzo istotny, gorący temat dla całej branży Tech. Wszyscy przyglądamy się z zainteresowaniem rozwojowi narzędzi które wykorzystują możliwości AI i szukamy w nich sposobności wykorzystania dla klientów tak by w sposób ciągły optymalizować procesy i jednocześnie dywersyfikować sprzedaż. Mechanizmy AI pozwalają nam zbierać i analizować coraz większą ilość danych. Dane zaś są kluczem do dalszych działań takich jak między innymi personalizacja contentu, lojalizacja klienta, optymalizacja procesów które mogą wpłynąć np na zmniejszenie ilości zwrotów w online, analiza preferencji która przekłada się na lepsze budowanie brandu.
W tym zakresie ciekawym przykładem z naszego podwórka jest Lancerto, które za pomocą AI wspiera dokonanie zakupu. Marka wprowadziła ARI, czyli wirtualnego asystenta który wesprze klienta na etapie zakupu. Takie wykorzystanie mechanizmów AI to świetny kierunek który spowoduje bez wątpienia zwiększenie sprzedaży.
To co jednak najbardziej istotne to by nie zatracić się w modzie na AI. Mechanizmy te należy wykorzystywać z podejściem w pełni analitycznym, nie zostawiać je same sobie i ufać bezkrytycznie obecnemu kierunkowi.
Marcin Piwowarczyk, prezes Ergonode
– Obecnie każdy podmiot sprzedający stacjonarnie, bądź wielokanałowo jest w stanie korzystać ze wsparcia mechanizmów AI. Generatywne modele sztucznej inteligencji są już na tyle dojrzałe, że są w stanie przetwarzać dane i realizować sensowne wnioskowanie niezależnie od branży. Trzeba mieć na uwadze, że modele były i są uczone na olbrzymich zasobach ogólnodostępnych danych, co powoduje, że asortyment popularnych marek, którego treści były powszechne w internecie jest najlepiej przeanalizowany. Jeśli więc sprzedawca ma w ofercie produkty znanych i popularnych marek może poprzez relatywnie ogólne zapytanie do silnika AI uzyskać bardzo zadowalające rezultaty np. opisując produkt do sklepu internetowego znanej tabletki na ból głowy możemy uzyskać niewiarygodnie dobrej jakości treści bazując tylko na parametrze nazwy produktu.
Sztuczna inteligencja sprawdza się jednak nie tylko w modelowaniu treści produktowych, już od dawna była wykorzystywana w różnych systemach wspomagających decyzje biznesowe w zakresie sprzedaży i logistyki. To co się zmieniło to fakt niższego (i tańszego) progu wejścia. Obecne ogólnodostępne modele pozwalają szybko uzyskać podobne rezultaty, które były jeszcze niedawno osiągalne tylko poprzez żmudne wielomiesięczne treningi na odpowiednio przygotowanych zbiorach danych.
Już teraz można spotkać rozwiązania wspierające procesy wyszukiwania produktów w sklepach internetowych, gdzie wyszukiwarka staje się prawdziwym doradcą, z którym można przeprowadzić rzeczowe rozmowy i uzyskać świetne rekomendacje produktowe. W sklepach stacjonarnych będziemy zapewne świadkami nowych rozwiązań opartych o cyfrowych asystentów głosowych, którzy będą potrafili wskazać precyzyjnie, gdzie znajduje się poszukiwany produkt. To niezwykła szansa szczególnie dla branży elektrotechnicznej, czy specjalistycznych (np. sprzedaży odzieży outdoor), które przy szerokim wolumenie produktów, długim procesie zakupowym i wysokiej rotacji pracowników z obsługi klienta mogą zwiększyć znacząco konwersję sprzedaży. Należy mieć jedno na uwadze – brak dobrze zdigitalizowanego asortymentu, którego informacje produktowe są wysokiej jakości i precyzyjnie sparametryzowane, będzie generował wyniki niskiej jakości i w rezultacie wprowadzał klientów w błąd.