Magazyny są jednym z głównych ogniw w łańcuchach dostaw, dlatego dynamiczny rozwój tego segmentu nieruchomości w Polsce musi iść w parze z poszanowaniem środowiska naturalnego i dbaniem o zasoby naturalne. Ta odpowiedzialność spoczywa na deweloperach, a także najemcach, którzy prowadzą swoje operacje w naszych obiektach – pisze w komentarzu dla redakcji OmnichannelNews.pl Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu, Head of Development w 7R.
Badania przeprowadzone w magazynach pokazują, że znaczna część energii jest wydatkowana na utrzymanie budynku, zwłaszcza w przypadku obiektów o niskim stopniu automatyzacji. Mając świadomość, jak budynki oddziałują na otoczenie, w 7R skupiamy się mocno na jednym z głównych filarów ESG – środowisku, a w realizacji naszych „zielonych” celów pomaga nam wykorzystanie nowoczesnych technologii, wspierających redukcję śladu węglowego nieruchomości.
Rozwiązania oparte o IoT
W 7R analizujemy, jak skuteczne są wprowadzane przez nas proekologiczne rozwiązania. Pomiary wykonywane dla obiektów o powierzchni 20 000 mkw. wykazały, że zastosowanie paneli fotowoltaicznych, zwiększona izolacyjność ścian i dachu minimalizująca utratę ciepła, oświetlenie LED oraz system zarządzania zużyciem energii, pozwalają nam obniżyć jej zużycie nawet o 50 proc.. Dla tego samego obiektu jesteśmy w stanie wygenerować także oszczędności wody sięgające do 2 400 litrów dziennie, dzięki wykorzystaniu systemu wody szarej, odpowiedniemu zarządzaniu deszczówką czy kontroli zużycia i wycieku.
Za kontrolę oświetlenia, monitoring zużycia mediów, obciążenia dachu, a także zarządzanie całym budynkiem odpowiadają systemy wykorzystujące IoT (Internet of Things). Ładowarki do aut elektrycznych, nasadzenia roślinności, łąki kwietne, czy zielone dachy, pozwalają z kolei na redukcję emisji CO2 o ok. 381 ton rocznie.
Co ważne dla najemców magazynów, a co także wpisuje się w polityką ESG, zielone rozwiązania wpływają na dobrostan pracowników. Otoczenie zieleni, strefy relaksu, mała architektura czy infrastruktura rowerowa sprawiają, że efektywność osób zadowolonych z miejsca pracy wzrasta nawet o 20 proc..
Ambitne cele proekologiczne
Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań, aby zbliżać się do osiągnięcia celów neutralności klimatycznej w budynkach. Ambicją branży jest uzyskanie w przyszłości całkowitej samowystarczalności energetycznej. Nie boimy się wyzwań, a takim na pewno było wykorzystanie sytemu trigeneracji w budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego BWI Group. Sercem systemu jest tutaj jednostka opalana gazem. Wytwarza ona energię potrzebną do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku. Nadmiar energii odprowadzany jest do lokalnej sieci. Projekt jest unikalny, ponieważ pierwszy raz w Polsce system trigeneracji został zastosowany w komercyjnym budynku biurowo-laboratoryjnym. Wcześniej tego typu rozwiązanie stosowano wyłącznie w dużych zakładach przemysłowych albo spalarniach odpadów. Bardzo nas cieszy, kiedy nasi klienci mają jasno sprecyzowane cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i możemy wspólnie realizować najwyższej klasy, przełomowe projekty.
Kolejnym naszym partnerem, który realizuje swoją strategię biznesową w duchu ekologicznego budownictwa i mierzy naprawdę wysoko w kwestii doboru nowoczesnych rozwiązań, jest firma Żabka Polska, dla której realizujemy aktualnie najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt dla branży spożywczej w kraju. Budynek w części „high bay” osiągnie 40 m i będzie w pełni zautomatyzowany, co pozwoli sprawnie przenosić towary między piętrami, oszczędzając czas i energię człowieka. Redukcja śladu węglowego nieruchomości jest jednym z priorytetów dla naszego klienta, dlatego centrum zasilać będzie zielona energia z paneli fotowoltaicznych, a o jakość powietrza na placu manewrowym dla ciężarówek zadbamy poprzez wykorzystanie specjalnej, niepylącej kostki i wież antysmogowych.
Odpowiedzialność społeczna biznesu
Mimo, że koncentrujemy się na aspekcie środowiskowym ESG, działamy także w pozostałych filarach dotyczących odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego. W zakresie działań dla społeczności, wspieramy inicjatywy sportowe poprzez sponsoring drużyn dziecięcych, amatorskich oraz zawodowców. Angażujemy się w projekty związane ze sztuką i jesteśmy inicjatorem wystaw w przestrzeniach magazynowych pod szyldem Warehouse of Art.
Staramy się także odpowiadać na potrzeby mieszkańców miast, w których budujemy magazyny poprzez donacje na rzecz inicjatywy mieszkańców. W 2020 r. przekazaliśmy darowiznę Powiatowemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Starachowicach na zakup mobilnej izby przyjęć, która przystosowana została na potrzeby punktu diagnostycznego dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W tym roku wsparliśmy inicjatywę sadzenia drzew przez mieszkańców Czechowic-Dziedzic.
Z kolei w zakresie ładu korporacyjnego posiadamy w 7R politykę compliance, w ramach której wdrożyliśmy Kodeks Dobrych Praktyk.
Autorem komentarza jest Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu, Head of Development w 7R.