Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawia raport Zrównoważone certyfikowane budynki 2024. Organizacja prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce systemach certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM, a raport jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych, certyfikowanych obiektów w naszym kraju. Premiera publikacji odbyła się 24 kwietnia br. w ramach wydarzenia PLGBC Discovery Week. Raport przygotowano w polskiej i angielskiej wersji językowej, jest dostępny bezpłatnie.
Branża budowlana wyraźnie odczuła kryzys gospodarczy, który został wywołany falą nieprzewidzianych zdarzeń – pandemią COVID-19 i zaraz po niej wybuchem wojny w Ukrainie. Wzrost ceny paliw kopalnych oraz utrudniony dostęp do materiałów pociągnęły za sobą szereg czynników, których skutki były widoczne w ubiegłym roku. Nastąpiło zauważalne schładzanie rynku budowlanego, co w bezpośredni sposób przekłada się na rynek certyfikacji w Polsce.
Wyraźny trend
Raport opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych obiektów, certyfikowanych w systemach wielokryterialnych obecnych w Polsce, tj. BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM. Obejmuje dane rynkowe z okresu marzec 2023 – marzec 2024. Raport sporządzony jest na podstawie informacji zawartych w bazie budynków certyfikowanych, prowadzonej przez PLGBC (https://baza.plgbc.org.pl/). Tegoroczna odsłona raportu została opracowana według zmodyfikowanej metodyki, co wynika z dynamiki rozwoju i faktu certyfikowania poszczególnych budynków w różnych systemach i schematach certyfikacji.
– Tegoroczne zestawienie odwzorowuje wyraźnie koniunkturę na rynku: obserwujemy dużo mniejszy wzrost certyfikowanej powierzchni niż w latach poprzednich, co jest efektem mniejszej liczby nowych inwestycji. Jednakże nadal utrzymuje się stabilny wzrost liczby nowych certyfikowanych budynków, który przekroczył już liczbę dwóch tysięcy. Kontynuowany jest trend dynamicznego przyrostu certyfikowanych obiektów magazynowo-przemysłowych. Już w zeszłym roku certyfikowana powierzchnia magazynowa wyprzedziła powierzchnię biurową, a obecnie zbliża się do objęcia połowy całkowitej certyfikowanej powierzchni w Polsce. – podsumowała Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca PLGBC.
W marcu 2024 roku certyfikowana powierzchnia wynosiła niemal 38,6 mln m2, z czego ponad 86 proc. certyfikowanych jest w systemie BREEAM. W porównaniu do ubiegłego roku przybyło nieco ponad 2,1 mln m2 certyfikowanej powierzchni i tym samym stanowi to najmniejszy przyrost obserwowany na przestrzeni ubiegłych lat. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, certyfikowano natomiast większą liczbę budynków. Można więc zauważyć ogólny trend certyfikowania obiektów o znacznie mniejszych powierzchniach.