Firma Atrium European Real Estate, właściciel Domów Towarowych Wars Sawa Junior i zarządca Pasażu Wiecha, podjęła współpracę z wielokrotnie nagradzaną pracownią architektoniczną Foster + Partners, doświadczoną w wielkomiejskich projektach rewitalizacyjnych. Jej specjaliści przeanalizują możliwości poprawy tego fragmentu miasta – od roku 2030 w dal.
Cel to przygotowanie na wyzwania przyszłości, tak aby budynki i ich otoczenie stały się atrakcyjną częścią wielofunkcyjnego śródmieścia. Podjęte działania będą też sprzyjać połączeniu przestrzeni publicznej wokół Domów Towarowych Wars Sawa Junior z założeniami Nowego Centrum Warszawy, w tym współtworzeniu szlaków pieszych, prowadzących od Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Placu Centralnego, przez ulicę Chmielną, w stronę Traktu Królewskiego.
Długofalowe plany
Domy Towarowe Wars Sawa Junior to od lat jedno z najpopularniejszych miejsc zakupów w Warszawie, które dzięki wyjątkowemu położeniu obok głównych węzłów komunikacyjnych, pomiędzy dwoma stacjami metra, niezmiennie cieszy się uznaniem czołowych marek handlowych. Od początku funkcjonowania w roli właściciela, Atrium prowadziło szczegółową analizę potencjału tej lokalizacji, jednocześnie badając zmiany zachodzące w jej otoczeniu. Równocześnie, oferta Domów Towarowych Wars Sawa Junior jest wzbogacana o nowe sklepy, a doskonale znana warszawiakom przestrzeń Pasażu Wiecha ożywa dzięki różnego rodzaju wydarzeniom.
– Nasze zaangażowanie w opiekę nad Domami Towarowymi Wars Sawa Junior i Pasażem Wiecha ma charakter długofalowy. Chcemy ulepszać je tak, aby odpowiadały potrzeby wynikające z nowej rzeczywistości i zmieniających się sposobów korzystania z uroków miasta. Naszym celem jest też powiązanie budynków i przestrzeni wokół nich z planami władz Warszawy w zakresie uprzywilejowania ruchu pieszego, łatwiejszego poruszania się pomiędzy różnymi miejscami czy zazieleniania centrum. Uznaliśmy, że to właściwa pora, aby przemyśleć potencjalne zmiany, które sprawią, że Domy Towarowe Wars Sawa Junior będą z powodzeniem służyć warszawiakom i turystom przez kolejne dekady. W tym celu zaprosiliśmy do współpracy doświadczonych architektów i urbanistów – mówi Graham Kilbane, Group Chief Development Officer, Atrium European Real Estate.
Nowa jakość w centrum stolicy
Architekci Foster + Partners tchnęli nowe życie w wiele historycznych, śródmiejskich obiektów na całym świecie – zwiększając ich potencjał i przyciągając nowych użytkowników, tworząc atrakcyjne przestrzenie publiczne. Zespół pracowni, oprócz architektów i urbanistów, tworzą też antropolodzy, socjolodzy, architekci krajobrazu, inżynierowie – ich zróżnicowane kompetencje ułatwiają tworzenie miejsc inkluzywnych i uwzględniających różne style życia, sprzyjających animacji życia miejskiego oraz integracji różnych pokoleń. Przykłady projektów Foster + Partners to m.in. przyjazny dla pieszych plac Trafalgar Square, dziedziniec British Museum w Londynie czy rewitalizacja starego portu w Marsylii.
– Działania na rzecz Domów Towarowych Wars Sawa Junior kontynuują długą tradycję naszej pracowni, związaną z kształtowaniem tkanki miejskiej i przestrzeni publicznej. W tym konkretnym przypadku mamy możliwość wpisania się w szerszą strategię ożywienia i poprawy jakości śródmieścia. Poprzez rozpoczęty dialog z lokalnymi interesariuszami oraz badania historyczne, przyglądamy się ewoluującemu centrum Warszawy, szukając rozwiązań, które sprawią, że Wars Sawa Junior oraz Pasaż Wiecha będą w przyszłości tętnić życiem – komentuje Chris Bubb, Senior Partner w Foster + Partners.
Od początku tego roku specjaliści Foster + Partners szczegółowo analizują Domy Towarowe Wars Sawa Junior w kilku kontekstach – historycznym, kulturowym i społecznym. Atrium i Foster + Partners rozpoczęły też dialog w tej sprawie z lokalnymi władzami, liderami opinii, organizacjami społecznymi i sąsiadami. Uzyskane w ten sposób obserwacje i wnioski zostaną uwzględnione w pierwszych koncepcjach. Wstępne pomysły zostaną zaprezentowane w 2022 roku i poddane dalszej debacie publicznej, która określi kolejne kroki.
– Zdajemy sobie sprawę z kulturowego i historycznego znaczenia oraz potencjału tej lokalizacji. To wielowątkowe miejsce, które wymaga pogodzenia interesów i potrzeb wielu stron. Dlatego w zespole zaangażowanym w to przedsięwzięcie są eksperci z Polski i zagranicy. Ich wiedza gwarantuje wszechstronne i świeże spojrzenie na cały proces, a jednocześnie umiejętność zagłębienia się w lokalne konteksty. Jesteśmy gotowi wsłuchać się w rekomendacje płynące z różnych stron, aby wspólnie napędzać proces pozytywnych zmian zachodzących w centrum Warszawy – dodaje Graham Kilbane, Atrium European Real Estate.