Warszawskie centra handlowe Reduta, King Cross i Targówek idą do wyburzenia – poinformował serwis wyborcza.pl. Przedstawiciele Atrium przekonują jednak, że celem spółki jest wyłącznie transformacja tych obiektów w kierunku wielofunkcyjnych centrów dzielnicowych.
Nie chodzi więc o wyburzenie istniejących galerii handlowych, a dodanie do nich nowych funkcji: mieszkalnej, biurowej czy rozrywkowej.
Centra Atrium wymagają głębokich zmian
Centrum handlowe Reduta przy Al. Jerozolimskich, King Cross przy Jubilerskiej oraz Targówek przy Głębockiej to obiekty, które zaprojektowano jeszcze w latach 90 ubiegłego stulecia. Są to typowe obiekty monofunkcyjne.
– Ich stan jest dziś, można powiedzieć, opłakany. Pandemia przyspieszyła decyzje o modernizacji – uważa, cytowany przez Gazetę Wyborczą, Marcin Olech, przedstawiciel Atrium. – Doszliśmy do wniosku, że najlepsze byłoby zastąpienie tych centrów handlowych zabudową wielofunkcyjną. Myślimy o mieszkaniach na wynajem, z handlem i usługami na niższych kondygnacjach, z hotelami i biurami od strony tras komunikacyjnych – dodaje.
Nowa strategia Grupy Atrium
To jednak nie oznacza, że wspomniane centra zostaną zburzone. Jak zapewniają przedstawiciele Grupy Atrium, firma nie planuje wyburzania istniejących obiektów. “Celem Atrium jest transformacja obiektów handlowych w kierunku wielofunkcyjnych centrów dzielnicowych poprzez dodanie do istniejących galerii nowych funkcji mieszkalnych, biurowych czy rozrywkowych. Tak, by jeszcze lepiej służyły społecznościom lokalnym” – czytamy w komunikacie.
Atrium ogłosiło strategię dywersyfikacji swoich lokalizacji i powołanie nowej części biznesowej skoncentrowanej na poszerzeniu działalności o apartamenty na wynajem.
“W tej chwili przechodzimy proces weryfikacji i oceny potencjału działek których, jesteśmy właścicielami, a które w znacznej części są zlokalizowane obok naszych centrów handlowych, tak aby móc zweryfikować możliwość budowy na nich apartamentów na wynajem. Proces ten wymaga cierpliwości, spojrzenia długoterminowego i wielokrotnych konsultacji. Doceniamy możliwość dialogu z warszawskim Ratuszem tak, jak i lokalnymi społecznościami, którzy pomagają nam w pracach nad tą długoterminową wizją” – dodają przedstawiciele Atrium.