W roku 2022 przedsiębiorcy zmagają się kolejnymi wyzwaniami. Po dwuletnim okresie pandemii, perspektywa stabilności jest wciąż odległa. Rosnąca inflacja w szczególności wzrosty cen prądu, gazu i paliw oraz regularnie podnoszone stopy procentowe wpływają na wzrost niepokoju i stawiają pod znakiem zapytania kolejne inwestycje zapewniające tlen dla rozwoju wielu firm. Dodatkowy wpływ na niekorzystną koniunkturę ma trudna sytuacja geopolityczna oraz jej skutki. Przykładem jest odpływ pracowników w branży budowlanej. Jak poradzić sobie z takimi wyzwaniami? Receptą na pozyskanie kapitału na rozwój i inwestycje jest transakcja sale and leaseback.
Kolejna z serii podwyżka stóp procentowych jest odczuwalna nie tylko pośród prywatnych kredytobiorców, ale także wśród przedsiębiorstw, które w ostatnich latach zdecydowały się na finansowanie zewnętrzne swojej działalności. Wiele firm doświadcza konieczności spłacania rat nawet dwukrotnie wyższych niż kilka miesięcy temu. Wedle prognoz ekspertów Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się jeszcze kilkakrotnie na podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Mając za zadanie wyhamowanie spirali inflacyjnej RPP będzie dalej zacieśniać politykę monetarną.
Nowe możliwości finansowania spółek
– Celem dostosowania się do nowych realiów rynkowych, warto szerzej przeanalizować możliwe oferty finansowania. Naszym Klientom, spółkom o obrotach powyżej 100 milionów złotych dajemy pod rozwagę możliwość skorzystania z najmu zwrotnego nieruchomości. Transakcja sale and leaseback od dawna szeroko rozpowszechniona na rynkach zachodnich, zyskuje popularność na rodzimym rynku – komentuje Mariusz Stępień, dyrektor finansowy w INWI.
Transakcja sale and leaseback, inaczej najmem zwrotny, składa się z dwóch połączonych ze sobą umów. Spółka sprzedaje nieruchomość na rzecz inwestora, a następnie podpisuje umowę najmu. Dalsza działalność spółki w obiekcie nie ulega żadnej zmianie.
– Na polskim rynku widzimy wiele firm o charakterze produkcyjnym, magazynowym czy biurowym które skorzystały z tej szansy finansowania. Są to między innymi Danone, Orange, Philips, METRO czy DSV. Istnieje de facto niewiele innych ofert finansowania, które zapewniają tak znaczące środki na rozwój – podkreśla Mariusz Stępień.
Najem zwrotny
Jedna z najważniejszych korzyści wynikającej ze zbycia nieruchomości w wyniku transakcji sale and leaseback to przede wszystkim pozyskanie środków w pełnej wartości rynkowej nieruchomości, bez pomniejszenia o żaden wkład własny. Przeznaczenie pozyskanych w ten sposób środków jest nieograniczone. Najczęściej to reinwestycje, spłaty zobowiązań czy wypłaty dywidendy. Dalsza ekspansja działalności staje się dużo łatwiejsza przy tak znaczącym zastrzyku nowych środków finansowych. Zbywca nieruchomości ponosi koszty miesięcznego czynszu, który nie jest zależny od stawki WIBOR, co w dobie rosnących stóp procentowych jest szczególnie korzystne. Strony ustalają między sobą zapisy umowy, takie jak wysokość opłat serwisowych, prawo pierwokupu czy opcje wykupu. Umowę najmu można zawrzeć na okres nawet 30 lat, posiadając opcje przedłużenia na kolejne lata, wręcz bezterminowo. W przepisach obowiązujących w Polsce nie określono najmu zwrotnego nieruchomości jako odrębnej transakcji. Na mocy funkcjonującej w prawie swobody umów strony ustalają treść kontraktu wedle własnych preferencji. Inwestor w wyniku transakcji sale and leaseback zyskuje stabilne wpływy z tytułu czynszu na lata.
– Z naszego doświadczenia wynika, że procesy sale and leaseback przebiegają wyjątkowo sprawnie, nie wymagają szczegółowej analizy spółek, przeróżnych sprawozdań czy wnikliwych analiz prawnych jak to ma miejsce w przypadku ubiegania się o finansowanie bankowe. Dzięki transakcji sale and leaseback zyskują obie strony. Sprzedający otrzymuje znaczące środki finansowe a kupujący otrzymuje wieloletnie, cykliczne wpływy” mówi Mariusz Stępień.
Autorem komentarza jest Mariusz Stępień, Dyrektor Finansowy w INWI.
Mariusz Stępień ma 13-letnie doświadczenie w dziedzinie rachunkowości i finansów. Jest biegłym rewidentem, ekspertem do spraw rachunkowych, podatkowych oraz prawnych. Uczestniczy w transakcjach typu sale and leaseback w spółce INWI. Więcej o transakcjach sale and leaseback: https://inwi.pl/transakcje-sale-and-leaseback/