Szybko rosnące ceny energii elektrycznej w bezpośredni sposób przekładają się na koszty funkcjonowania centrów handlowych. Redakcja OmnichannelNews.pl zapytała Sławomira Murawskiego, dyrektora Manufaktury w Łodzi – jakie działania podejmuje zarządca, żeby zminimalizować negatywne efekty tych podwyżek w obiekcie.
– Manufaktura od kilku lat prowadzi szeroko zakrojone działania mające na celu zmniejszenie energochłonności kompleksu. Jeśli chodzi o oświetlenie, na przełomie lat 2019 i 2020 przeprowadziliśmy kompleksową modernizację instalacji technicznych. Dzięki temu niemal całe oświetlenie w Manufakturze realizowane jest przez oszczędne lampy LED. Nowy system sterowania oświetleniem pozwala na indywidualne kierowanie każdą lampą i dobieranie odpowiedniego natężenia światła. Wprowadzone zmiany dały około 30-procentowe oszczędności na kosztach oświetlenia. Modernizacja została przeprowadzona także w instalacji klimatyzacji i wentylacji. System został wyposażony w dodatkowe czujniki, które pozwalają na monitorowanie pracy wszystkich jego elementów online, w czasie rzeczywistym. Dzięki temu udało się nam wyeliminować zbędne zużycie energii – tak zaoszczędziliśmy około 5% kosztów energii – a także podnieść komfort termiczny w Manufakturze.
Czy zmienią się czynsze dla najemców?
– Nie, ponieważ czynsze naszych najemców nie są uzależnione od cen energii. Trzeba jednak zaznaczyć, że bardzo wysoki wzrost kosztów energii i gazu będzie rzeczywistym problemem i na pewno odbije się na kosztach prowadzenia działalności przez najemców, szczególnie jeśli chodzi o koszty bezpośrednie (opłaty z liczników) oraz opłaty eksploatacyjne (tzw. service charge).
20 proc. energii wyprodukuje Manufaktura
– Jeśli chodzi o nowe źródła energii, to w tym roku planujemy uruchomić instalację fotowoltaiczną o mocy około 500kWp. To pierwszy duży krok w kierunku Manufaktury Dobrej Energii, szeroko zakrojonego programu, którego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania kompleksu na środowisko. Uda się to osiągnąć poprzez stopniowe zmniejszanie zużycia i jednoczesne zwiększanie produkcji energii na terenie Manufaktury. Dążymy do tego, aby ponad 20% zużywanej przez Manufakturę energii było produkowane na miejscu.
Ważną częścią programu Manufaktura Dobrej Energii jest działalność edukacyjna, którą prowadzimy z naszymi partnerami, m.in. Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, łódzkim ZOO, Grupową Oczyszczalnią Ścieków czy Lasami Państwowymi. Razem promujemy wspólną odpowiedzialność za środowisko, a w przyszłości zrealizujemy wiele działań proekologicznych.
Autorem komentarza jest Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury.