We wrześniu Nhood Polska rozpoczął proces oczyszczania gleby na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej i autobusowej w Piasecznie. Zgodnie z otrzymaną przez firmę decyzją o remediacji, proces objął ok. 3 160 m sześc. zanieczyszczonej ziemi.
Prace mają związek z planowaną przez Nhood nową wielofunkcyjną inwestycją. Nowoczesny projekt mixed-use będzie łączył funkcje mieszkaniowe, biurowe, rozrywkowe, gastronomiczne i handlowe. W zależności od tempa postępu procesu planistycznego i prac przygotowawczych planowany termin rozpoczęcia budowy pierwszego etapu inwestycji to 2025/2026 rok.
Tereny byłej zajezdni
Teren starej zajezdni trolejbusowej i autobusowej w Piasecznie, która funkcjonowała z przerwami od lat 80. XX wieku do 2002 roku, w przyszłości zmieni oblicze. Wcześniej obszar pełnił funkcje usługowe dla transportu, a następnie przez długi czas był niezagospodarowany i przez działalność transportową częściowo zanieczyszczony olejem mineralnym. W ciągu kilku lat w tym miejscu powstanie nowoczesna, wielofunkcyjna inwestycja otoczona zielenią i terenami rekreacyjnymi.
Jednym z pierwszych etapów przygotowań do powstania obiektu jest odpowiednie przygotowanie terenu – bezpieczne pozbycie się zanieczyszczeń i podniesienie jakości gleby w celu przywrócenia bioróżnorodności.
Ruszyła remediacja terenu po magazynie paliw
Działania Nhood Polska są oparte o decyzję remediacyjną, którą we wrześniu 2021 roku wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie. Zanieczyszczenia gleby dawnej zajezdni są skutkiem wcześniejszego użytkowania terenu, który był miejscem składowania paliw.
Firma Nhood, która opracowuje koncepcję przyszłej inwestycji na tej działce, rozpoczęła współpracę z doświadczonym i profesjonalnym podmiotem, by pozbyć się szkodliwych substancji zalegających w ziemi. W tym celu we wrześniu rozpoczęto remediację gruntu z wykorzystaniem bezpiecznych szczepów bakterii. Ilość ziemi, jaka została poddana oczyszczeniu, czyli ok. 3 160 m sześc., można przeliczyć na ok. 158 w pełni załadowanych samochodów ciężarowych.
– Oczyszczanie gleby to dwuetapowy proces, w trakcie którego został użyty specjalistyczny biopreparat. Nasz zespół sięgnął po sprawdzone i specjalnie wyhodowane w tym celu szczepy bakterii. Można w przenośni powiedzieć, że są one antybiotykiem dla gleby. Zadaniem tych mikroorganizmów jest konsumpcja węgla zawartego w zanieczyszczeniu, a tym samym rozłożenie zanieczyszczenia do postaci neutralnej dla środowiska. Proces ten potrwa rok – mówi Marcin Chołodziński, kierownik projektu w firmie Nhood Polska.
W trakcie prac teren działki został odgrodzony i zabezpieczony. Do oczyszczenia gruntu wykorzystano w sumie 11 tysięcy litrów preparatu zawierającego wyspecjalizowane, korzystnie wpływające na procesy biologiczne szczepy bakterii glebowych. Każdy z nich został wyhodowany w Polsce pod nadzorem rodzimych uczelni wyższych. Wykorzystany preparat ma certyfikat ISO i uzyskał atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Higienicznego (NIZP-PZH).
Co warto podkreślić, proces remediacji w Piasecznie jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślinności, ma neutralny wpływ np. na korzenie drzew rosnących w okolicy.
Krok bliżej do nowej inwestycji mixed-use
Nowy kwartał miejski w Piasecznie otoczony przez ulice Puławską, Energetyczną, Mleczarską oraz Sękocińską będzie przyjazną przestrzenią do zamieszkania, pracy, rozrywki, spędzania wolnego czasu i zakupów. Wielofunkcyjność inwestycji sprawi, że potrzeby użytkowników z różnych sfer życia będą mogły zostać zrealizowane na miejscu, co zaoszczędzi czas na codzienne dojazdy do Warszawy. Całkowita powierzchnia zagospodarowywanej przestrzeni to 11 ha, a całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie ok 70 tys. mkw. Już na etapie przygotowania projektów technicznych Nhood Polska będzie ubiegać się o międzynarodowy certyfikat BREEAM New Construction dla tego obiektu.
W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano stworzenie obiektów o funkcjach rozrywkowych, gastronomicznych i handlowych. Wstępne założenie urbanistyczne i koncepcja architektoniczna zyskały już wstępną aprobatę Wydziału Architektury Urzędu Gminy Piaseczno.