Co trzecia firma w Unii Europejskiej i co czwarta w Polsce deklaruje korzystanie z płatnych usług w chmurze – wynika z raportu PMR.
Według prognoz w 2021 roku rodzime przedsiębiorstwa wydadzą na rozwiązania z obszaru cloud computing do 2,5 mld zł.
Cyfrowa transformacja zmienia biznes i świat
Znane dotąd modele biznesowe przestały się sprawdzać. By osiągnąć sukces firmy budują nowe strategie działania oraz procesy organizacyjne. Umiejętność sprawnego poruszania się w świecie chaosu i zmian to cecha współczesnych liderów. Jak zaznaczył, podczas tegorocznej konferencji SAP NOW – New chapter, Ralph van Uden, dyrektor działu Core Cloud oraz szef RISE with SAP na region CEE: „kto nie skupia się na zmianie, zawsze będzie po prostu naśladowcą”.
– Transformacja nie może odbywać się tylko na poziomie technologii i automatyzacji procesów. Wymaga także mentalnej zmiany. Liderzy rynkowi potrzebują holistycznego wsparcia w postaci Business Transformation as-a-Service. W ten sposób będą mieli szansę wyswobodzić się z dotychczasowych schematów działania i faktycznie przekształcić swój biznes w inteligentne przedsiębiorstwo. To jedyny sposób, by zbudować unikalną pozycję rynkową oraz nauczyć się prosperować w świecie ciągłych przemian – uważa Ralph van Uden, dyrektor działu Core Cloud oraz szef RISE with SAP na region CEE.
Prof. dr hab. Piotr Płoszajski z Katedry Teorii Zarządzania w SGH w Warszawie, wprost wskazuje, że dzisiejszy biznes potrzebuje liderów i rebeliantów. Według niego, jesteśmy świadkami kresu zarządzania, jakie znaliśmy. Obecnie, sukces zależy od umiejętności budowania nowatorskich rozwiązań, dobierania kart z wielkiej talii możliwości zawierającej różnorodne technologie, koncepcje organizacyjne i pozornie odległe przykłady sukcesów oraz innowacji.
Poszukiwacze lepszego jutra
Prowadzenie firmy w dzisiejszych czasach nie sprowadza się już tylko do kwestii rentowności. Nadrzędnym celem są kompleksowa transformacja w kierunku inteligentnego przedsiębiorstwa i budowanie zrównoważonej przyszłości. Tymczasem, w 2021 roku emisje dwutlenku węgla odnotują drugi co do wielkości wzrost w historii, a według Światowego Forum Ekonomicznego ponad 200 największych firm na świecie szacuje, że zmiany klimatyczne, w przypadku braku działania, będą je kosztować prawie 1 bilion dolarów. By przeciwdziałać kolejnemu światowemu tąpnięciu, firmy wykorzystują technologie do reagowania na potrzeby środowiska.
– 77 proc. wszystkich transakcji biznesowych na świecie jest przeprowadzanych za pośrednictwem systemów SAP. To daje ogromne możliwości w zakresie wsparcia przedsiębiorstw w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Dlatego w nasze podstawowe systemy analityczne i transakcyjne wbudowaliśmy rozwiązania pomagające analizować emisję gazów cieplarnianych, a ostatnio wprowadziliśmy na rynek SAP Product Footprint Management, rejestrujący ślad środowiskowy produktów w całym łańcuchu dostaw. Tym działaniem chcemy pokazać, że zrównoważony rozwój jest nie tylko możliwy, ale i opłacalny – dodaje Thomas Duschek, prezes i dyrektor zarządzający SAP Polska.