Wprowadzenie zielonych klauzul do umów najmu w obiektach handlowych, to krok w stronę zrównoważonego rozwoju, który przynosi korzyści nie tylko środowisku, ale także wynajmującym i najemcom. Klauzule zobowiązują obie strony do podejmowania przemyślanych i celowych działań na rzecz ograniczenia wpływu ich działalności na środowisko. Tylko taka symbioza daje wymierne korzyści – zarówno w krótkim, jak i w dłuższym okresie czasu.
Zielone klauzule mogą obejmować różne obszary działania obiektów handlowych, począwszy od redukcji zużycia energii, poprzez wprowadzenie bardziej efektywnych systemów HVAC, stosowania energooszczędnego oświetlenia LED czy monitorowania zużycia wody. Klauzule mogą także regulować kwestie związane z gospodarką odpadami, a nawet zobowiązywać obie strony umowy najmu do ograniczenia zużycia plastiku. Polska Rada Centrów Handlowych monitorując rozwiązania obecne na rynku, dostrzega, że zakres klauzul może być bardzo szeroki – co odzwierciedla różnorodność rynku i handlu.
Perspektywa biznesowa
Z perspektywy biznesowej, zielone klauzule ograniczają ryzyko zarówno dla wynajmującego, jak i dla najemcy. Wynajmujący zyskuje pewność, że obiekt będzie spełniał wymogi środowiskowe, co może wpływać na jego wycenę rynkową i reputację. Najemca unika natomiast ryzyk związanych z sankcjami za niedostosowanie się do przepisów środowiskowych, a także redukuje ilość zużywanych mediów, co przekłada się na obniżenie związanych z tym indywidualnych kosztów najemcy.
Regulacje prawne, tak na poziomie Unii Europejskiej, jak i te krajowe, w coraz większym stopniu wymagają od przedsiębiorstw dostosowania się do zasad zrównoważonego rozwoju. Efektem tego, jest pojawienie się m.in. takich rozwiązań jak zielone klauzule w umowach najmu, które dostosowują relacje biznesowe do obowiązujących regulacji, w tym dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej czy zarządzania odpadami.
Wiele korzyści
W ocenie Polskiej Rady Centrów Handlowych, współdziałanie wynajmujących i najemców zakresie działań na rzecz środowiska, również w ramach wypełniania wspólnie uzgodnionych zielonych klauzul w umowach najmu, przyniesie wiele korzyści. Pozwoli na optymalizację kosztów eksploatacji obiektów, które realizując politykę zrównoważonego rozwoju, jednocześnie stają się bardziej wiarygodne i atrakcyjne dla klientów, dla których kwestie środowiskowe są coraz ważniejsze. To z kolei może przełożyć się na zwiększoną odwiedzalność takich obiektów i wzrost obrotów w sklepach najemców. Warto również podkreślić, że zielone klauzule mogą stymulować innowacje, zachęcając do wdrażania nowoczesnych technologii w zarządzaniu energią czy gospodarce obiegu zamkniętego.
Zmiany klimatu są realnym zagrożeniem dla naszej planety i wymagają wspólnego wysiłku, w tym szczególnej, solidarnej odpowiedzialności środowisk biznesowych. By obiekty handlowe w Polsce skutecznie mogły się zmieniać, dążąc do zeroemisyjności i redukcji wpływu na środowisko niezbędna jest ścisła współpraca na tym polu całej branży, wynajmujących i najemców, gdyż zarówno sam obiekt, jak i znajdujące się w nim lokale najemców to jeden organizm. Polska Rada Centrów Handlowych docenia działania wszystkich podmiotów, zarówno najemców jak i wynajmujących, które podejmują wysiłek zmiany dla dobra środowiska.