Kryzys energetyczny i rosnące koszty mediów mocno odbijają się na warunkach do prowadzenia biznesu. Dlatego coraz więcej sieci handlowych oraz właścicieli i zarządców obiektów handlowych wdraża inicjatywy, które mają na celu obniżenie zużycia prądu i gazu.
To rozwiązania korzystne nie tylko z punktu widzenia finansów, ale również – a może przede wszystkim – z perspektywy dbałości o środowisko naturalne. Takie działania wdrożyły już m.in. sieć Netto oraz Grupa Klépierre.
Netto: ekologia zapisana w DNA
Sieć Netto ma swoim DNA zapisane stosowanie przyjaznych środowisku i energooszczędnych rozwiązań. Wywodzimy się z Danii, gdzie tego typu działania są po prostu codziennością. Podejmowaliśmy decyzje wspierające zrównoważony rozwój, niezależnie od kryzysu energetycznego. Można powiedzieć, że zaczęliśmy dużo wcześniej wierząc w zasadność takiej strategii, odzwierciedlającą postawę sieci, która chce rozwijać się odpowiedzialnie, z myślą o przyszłych pokoleniach.
Drogę transformacji energetycznej obraliśmy jeszcze przed konwersją naszych sklepów do formatu 3.0. Obecna sytuacja jedynie przyspiesza wdrażanie takich rozwiązań, tak w perspektywie całej sieci, jak i pojedynczych sklepów.
Do roku 2028 zainwestujemy też około 500 mln zł w transformację energetyczną, obejmującą wdrożenie fotowoltaiki, nowoczesnych źródeł ogrzewania oraz optymalizacje układów chłodniczych.
Netto uniezależnia się od rosyjskiego gazu
Rosnące ceny energii oraz chęć odcięcia się od rosyjskiego gazu przyspieszają działania Netto Polska na rzecz klimatu. Właściciel Netto, Grupa Salling, zainwestuje pół miliarda złotych w energetyczną transformacją sklepów i centrów dystrybucyjnych w Polsce.
W perspektywie najbliższych trzech lat, Netto Polska zastąpi kotły gazowe, wykorzystując alternatywne źródło ogrzewania jak na przykład pompy ciepła w blisko 400 swoich sklepach. Netto dąży do uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, podejmując decyzje i działania mające przybliżyć firmę do osiągnięcia tego celu. Inwestycja jest bezpośrednio związana z ambicjami Netto i Grupy Salling dotyczącymi redukcji śladu węglowego. W tej chwili działania związane z wdrożeniem nowych rozwiązań są przyspieszane na skutek sytuacji w sektorze energetycznym i wywołanej nią potrzeby uniezależnienia się od gazu z Rosji.
– Aby zrealizować nasze cele klimatyczne, niezbędne jest ograniczenie zużycia energii. Obecna sytuacja energetyczna, z rosnącymi cenami i dużą zależnością od Rosji, tylko zwiększa presję na przestawienie się na znacznie bardziej energooszczędne rozwiązania w naszych sklepach Z tego powodu wszystkie spółki należące do Grupy Salling, w tym Netto Polska, podjęły decyzję o zwiększeniu priorytetu dla inwestycji w tym obszarze – mówi Hugo Mesquita, CEO Netto Polska.

Działania Netto
Poniżej lista konkretnych rozwiązań, które wdraża sieć w zakresie zarówno ograniczenia kosztów, jak i stosowania rozwiązań typu smart z nakierowaniem na poszanowanie środowiska:
- Sieć rozpoczęła proces wymiany ponad 400 kotłów gazowych na pompy ciepła w swoich sklepach.
- Jesteśmy w procesie wymiany regałów chłodniczych na bardziej energooszczędne – dotyczy to ponad 200 sklepów
- Instalujemy drzwi w regałach chłodniczych oraz wymieniamy w nich oświetlenie na ledowe
- Realizujemy proces zakładania paneli fotowoltaicznych na dachach naszych sklepów (130).
- Realizujemy projekty farm fotowoltaicznych na potrzeby naszych centrów dystrybucyjnych (Motaniec, Kopytkowo, Domosław) – planujemy pokrycie około 60 proc.-80 proc. własnego zapotrzebowania w każdej z tych lokalizacji.
- Modernizujemy i wprowadzamy rozwiązania smart w zakresie oświetlenia. Dzięki wprowadzeniu w wybranych sklepach systemów sterowania oświetleniem, będziemy mogli dostosować oświetlenie do potrzeb tu i teraz, co z kolei przełoży się na redukcję energii o kolejne 30-35 proc. w zależności od placówki. Pozwoli to zmniejszyć ślad węglowy o 7,5 tysiąca ton CO2 rocznie. Podobny efekt uzyskano by np. poprzez zasadzenie ponad 330 tysięcy drzew.
Klépierre: idea świadomości energetycznej
We wszystkich obiektach należących do Grupy Klépierre skupiamy się na trosce o środowisko naturalne, od wielu lat nasze działania oparte są na oszczędzaniu energii. Dzięki energooszczędnym urządzeniom, użyciu oświetlenia ledowego oraz wielu innym rozwiązaniom, zużycie energii w centrach Klépierre w ciągu ostatniej dekady zostało zredukowane o ponad 40 proc..
W związku z obecną sytuacją geopolityczną i związanym z tym potencjalnym ryzykiem ograniczenia dostaw energii, Grupa Klépierre podjęła decyzję o wdrożeniu działań powiązanych z ideą tzw. świadomości energetycznej. Oznacza to zastosowanie wszelkich możliwych rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia energii w obiektach zarządzanych przez Klépierre.
Komentarza udzieli przedstawiciele Netto oraz Grupy Klépierre.